I was surprised at first at the intensity of the reaction, but I suspect it was just the rate at which the steam was made that cause a shock wave that burst the tank.
Let's calculate!
Say 2 cups (~510 grams) of molten sodium chloride. About 8.7 moles.
melting point = 1474 deg C according to the video. Let's assume it is just at its melting point and not above.
Heat of fusion of sodium chloride= 27.95 kJ/mol
So we get 8.7 moles x 28 kJ/mol = 244 kJ of energy released as it solidifies.
Now look to the energy as it cools from 1474 to 100 deg C. That is 1374 degrees and 8.7 moles.
The heat capacity of solid NaCl is 50 J/(mol K) so the heat of cooling is about 50 x 8.7 x 1373 = ~600 kJ
So the molten salt could deliver about 600 kJ to the water.
Now look at the water
The heat of vaporization of water is about 40.7 kJ/mole
The heat capacity is about 75 J/(mol K)
So to raise 1 mole of water at 25 C to steam at 10o deg C takes about 40.7 kJ + 75 J/(mol K) x 75 (deg C) = 46 kJ
OK, so now we see that we could possibly vaporize about 600/46 = 13 moles of water, assuming we only heated that water and no other water.
13 moles (234 g) of vapor water will take up about 364 liters at 100 deg C.
So even if we only vaporize 1/10th of the theoretical amount (26 L), if that happens fast enough it would certainly explain what we saw.
And, I hope I did these quick calculations correctly.
